"Gastro majstori"

Autor: Administrator , 10. 4. 2018.

Danas, točno u podne, u Ministarstvu turizma je održano svečano potpisivanje ugovora sa 20 obrazovnih institucija u okviru poziva za dodjelu bespovratnih sredstava UP.02.2.2.03 Poboljšanje pristupa ranjivih skupina tržištu rada u sektoru turizma i ugostiteljstva ukupnog iznosa 31.500.000,00 HRK. Ugovor je u ime Ministarstva turizma potpisao ministar g. Gari Cappelli,  za Hrvatski zavod za zapošljavanje, njegov ravnatelj g. Ante Lončar i u ime Škole, ravnatelj g. Damir Pleša.

Natječaj je financiran sredstvima Europskog socijalnog fonda (85% ukupnih prihvatljivih troškova), dok je obavezni udio nacionalnog sufinanciranja od 15% osiguran iz Državnog proračuna Republike Hrvatske. Obrazovne institucije su pokazale veliki interes za ovaj natječaj, zaprimljeno je ukupno 67 projektnih prijava, a sa njih 20 je, u prvoj fazi, danas potpisivan ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava.

Na navedeni natječaj Trgovačko-ugostiteljska škola, Karlovac je prijavila projekt pod nazivom „Gastro majstori“, čija ukupna vrijednost iznosi 1.400.093,17 HRK uz stopu vlastitog sufinanciranja od 0%. Svrha projekta je povećanje zapošljivosti ranjivih skupina (osobe mlađe od 25 godina, osobe starije od 54 godine, dugotrajno nezaposlene osobe i osobe s invaliditetom) u Karlovačkoj županiji u turističko-ugostiteljskom sektoru kroz obrazovanje i stručno usavršavanje s ciljem integracije na tržištu rada. Osnovni problemi koji se rješavaju provedbom projekta su loša zapošljivost ranjivih skupina, ali i neusklađenost i zastarjelost obrazovnih programa u sektoru turizma i ugostiteljstva s potrebama tržišta rada, pa će iz tog razloga, u okviru ovog projekta biti razvijena 3 nova i suvremena obrazovna programa za: Pizza majstora/ice, Gril majstora/ice za meso, ribu, rakove i školjke i Servira/ke.

Veliku i značajnu ulogu na projektu imaju partneri hoteli: Hotel Labineca d.o.o. i Jadran Laguna d.o.o. iz Gradca, koji će polaznicima osigurati mentoriranje i praktičnu nastavu u realnom poslovnom okruženju, u njihovim kuhinjama i restoranima. Jednako važan partner je HZZ Područni ured Karlovac, koji će sudjelovati u osmišljavanju i provedbi aktivnosti promocije novih programa, obavještavanju i selektiranju kandidata, te promociji nakon osposobljavanja kako bi se nezaposleni lakše povezali s poslodavcima. Suradnja Škola i HZZ-a traje već dugi niz godina, a ovim projektom ona će se dodatno intenzivirati jer će Škola imati nove suvremene programe koje HZZ može ponuditi nezaposlenima za usavršavanje i time im osigurati bolju zapošljivost.

Voditelj projekta, koji je danas također prisustvovao svečanom potpisivanju Ugovora, je g. Emanuel Cipurić. G. Cipurić ima iskustva u upravljanju projektima, jer je kao voditelj sudjelovao na više različitih projekata na području Karlovačke županije, poput projekata „Nismo samo“ (Projekt integracije starih i nemoćnih u život lokalne zajednice), „Misli zeleno radi zeleno“, „Solarno stablo“, „Zeleni val“, „Zelena klupica“.

Vrijeme trajanja projekta je 24 mjeseca.

Trgovačko-ugostiteljska škola Karlovac / Radićeva 8 i 10, HR-47000 Karlovac / www.ss-trgovacko-ugostiteljska-ka.skole.hr / ured@ss-trgovacko-ugostiteljska-ka.skole.hr